English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Franz von Papen - Hitler’in Türkiye Büyükelçisi
Franz von Papen - Hitler’in Türkiye BüyükelçisiFranz von Papen - Hitler’in Türkiye Büyükelçisi
Franz von Papen - Hitler’in Türkiye Büyükelçisi
Yayınevi :
Ürün Fiyatı :
49,00 TL
%10 İndirimli! :
44,10 

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının Türkiye Büyükelçisi Franz von Papen’di. Türkiye Cumhuriyeti İsmet İnönü, Başvekil Refik Saydam, Hariciye Vekili (daha sonra Başvekil) Şükrü Saraçoğlu ve daha sonraki Hariciye Vekili Numan Menemencioğlu, Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Hüsrev Gerede, Franz von Papen’in başlıca muhataplarıydılar. Onlar Avrupa’yı Atlas Okyanusu kıyılarından Ural Dağları’na kadar istila eden Nazi selini Türkiye’den uzak tutmaya çalışıyorlar, Franz von Papen de Türkiye’nin, Nazi Almanya’sı yanında saf tutması için çaba harcıyordu. Papen’in bu temel görevinin yanı sıra yaptığı şeyler de vardı: Anadolu Ajansı’nda çalışan Türk vatandaşı Yahudilerin işten çıkarılmalarını sağlıyor, Türkiye vatandaşı Yahudilerin resmi görevlere alınmaması ve Nazi rejiminden kaçarak Türkiye’ye sığınan ve esas olarak üniversitelerde görevlendirilen Yahudi ve Alman sığınmacıların işlerinden çıkarılmaları için girişimlerde bulunuyordu.

Almanya Büyükelçisi von Papen’e, 24 Şubat 1942’de Ankara’da bir suikast girişiminde bulunuldu. Sabah saat on civarında Papen ve eşi Atatürk Bulvarı’nda yürürken yakınlarında patlayan bomba her ikisini de yere yıktı.

Suikastçının, bombayı erken ateşlemesi, kendisinin parçalanmasına, Papen’in kurtulmasına yol açmıştı. Polisin, suikastı hazırlayanları bulmak için takip ettiği izler, İstanbul’daki Sovyet Konsolosluğu’na ulaşıyordu.

Öte yandan Papen’in büyükelçilik döneminin belki de en önemli olayı bir casusluk meselesiydi. İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Hughe Knatchbull-Hugessen’in Kosova kökenli uşağı Elyeza Bazna, bu olayın kahramanıydı ve von Papen, kimliğini gizlemek için ona Çiçero adını vermişti. Çiçero Almanlara kısa sürede dört yüzden fazla gizli belge aktardı, bunun karşılığında da 300 bin Sterlin aldı. Ne var ki, Almanlar ödemenin yarısını hakiki banknotlarla, yarısını ise kendi bastıkları sahte banknotlarla yapmıştı. Savaştan sonra Elyaza Bazna, Federal Almanya’ya karşı bir tazminat davası açtıysa da sahte banknotlarını tazmin etmeyi başaramadı.

Reiner Möckelmann, ekonomi, filoloji ve sosyoloji eğitimi gördü. Bir Alman diplomatı olarak Ankara, Belgrad, Lima, Moskova ve Viyana büyükelçiliklerinde görev yaptı. 2003-2006 arasında Almanya’nın İstanbul başkonsolosuydu. Emekliliğinden sonra Almanya’nın Nazi geçmişi üzerinde çalışmaya ve kitaplar yazmaya başladı. 2016’da İkinci Vatan Türkiye; Ernst Reuter’in Ankara Yılları başlıklı kitabı yayınlandı.

Ürün Özellikleri

Sayfa Sayısı 405 sf
ISBN 978-605-105-188-8
Dil Türkçe
Cilt Karton Kapak
Boyutlar 16,5 X 21 cm
Basım Yılı Ocak 2019
Çeviren Selma Türkis Noyan
Türü Biyografi, Tarih
Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :