English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Yahudilik ve Dini Çoğulculuk
Yahudilik ve Dini Çoğulculuk
Yahudilik ve Dini Çoğulculuk
Tükendi!
Yahudiliğin erken dönemlerinde şiddeti yoğun olan 'biz ve diğerleri' ayrımı 18. yüzyılda Aydınlanma hareketinin Yahudilere de sirayet etmesinden sonra hafiflemiş ve dünyaya entegre olma kurtuluşa bir yol olarak düşünülmüştür. Bu yeni kurtuluş yolu seküler Yahudiliğin umudu olmuştur. Fakat 18. yüzyılda ortaya çıkan bu seküler söylem iki zıt formülasyona yol açmıştır. Biri başkalarının arasında erime arzusu ve tarihi ağır kamburundan kurtulma; diğeri bir ulus ve coğrafya altında birleşme. 19. yüzyılın sonlarından itibaren bunlardan ikincisi egemen olmaya başlamış ve bu süreç bir devletin kuruluşla neticelenmiştir. Yahudilğin diğerlerine bakışı asla homojen değildir. Herhangi bir dinde diğerleri kavramı ne kadar renkli ise o kadar renklidir. İsrail devletinin kuruluşu diasporadaki bakışı daha elastikî ve yumuşak hale gelmiştir. Özgüven duygusunun kazanımı bu süreci daha da geliştirecektir. Bununla birlikte modern İsrail devletinde diasporanın her yerinden gelen farklı etnik kimlikler ve gelenekler hâlâ diğerleri probleminin güncelliğine katkıda bulunmaktadır. Bununla birlikte etnik problemlerin çözüleceği yakın gelecekte hazmedilmiş ulusal birlik söz konusu olduğunda, diğerlerine bakışta şüphesiz topyekûn bir hafifleme ortaya çıkacaktır. Post-modern Yahudi teolojisi, bir müddet sonra 'biz ve diğerleri' arasındaki ayrımı daha aza indirecek bir sürece doğru gitmektedir. Bu süreç yalnızca Yahudiliğin değil bütün dinlerin girmesi umulan bir süreç olmalıdır. 64 sayfa

Ürün Özellikleri

Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :