English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Alman Gizli Operasyonları ve Türkler
Alman Gizli Operasyonları ve Türkler
Alman Gizli Operasyonları ve Türkler
Yazar :
Tükendi!
Devletler tarihin her döneminde gizli veya açık belirli ideallere sahip olmuştur. Yunanistan'ın Megalo idea'sı, Rusya'nın sıcak denizlere inme politikası Türkiye açısından önemli olan başlıcalarıdır. Birinci Dünya Harbinde müttefikimiz olan Almanya'nın Berlin, Boğaziçi (Bosforus) Bağdat (Basra) hattına sahip olarak bu bölgeleri Almanya'nın kolonisi ve hammadde kaynağı olarak kullanma hedefi yani gizli (III-B) planı vardı. İkinci Dünya Harbi döneminde de sürdürülen bu politikaya "Weltpolitik und ostpolitik" (Dünya Politikası ve Doğu Politikası) ismi verilerek Türkiye, Kafkasya, Orta Doğu ve Orta Asya bölgesi Lebensraum (hayat sahası) olarak nitelendirilmiştir. Drang Nach Osten (Doğuya Doğru) sloganıyla siyasi, askeri, ekonomik operasyonlara başlanmıştır. Alman stratejisyen, occultist, tarihçi, istihbarat ve coğrafya uzmanı Karl Haushofer Almanya'nın stratejik ihtiyaçlarının Doğu'nun ele geçirilmesi sayesinde karşılanabileceğini, jeopolitik teorilerle öne sürmüştür. Bu politika değişik şekillerde günümüze kadar uygulanmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada Almanya'nın 1900'lerden 1950'lere kadar olan dönemde hedef bölgelerde yapmış oldukları gizli faaliyetler kısmen ele alınmaktadır. Isbn: 9756618205 180 sayfa

Ürün Özellikleri

Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :