English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Bilinmeyen Yönleri ile Bir Dönemin Dışişleri
Bilinmeyen Yönleri ile Bir Dönemin DışişleriBilinmeyen Yönleri ile Bir Dönemin DışişleriBilinmeyen Yönleri ile Bir Dönemin DışişleriBilinmeyen Yönleri ile Bir Dönemin DışişleriBilinmeyen Yönleri ile Bir Dönemin Dışişleri
Bilinmeyen Yönleri ile Bir Dönemin Dışişleri
Yayınevi :
Ürün Fiyatı :
170,00 TL Kdv Dahil
%20 İndirimli! :
136,00   (Kdv Dahil)
Bu kitapta, Selahattin Ülkümen, çileli meslek hayatında haksızlıklarla nasıl mücadele ettiğinin öyküsünü anlatmaktadır.
Sadece vicdanının sesini dinleyerek, yetki sınırları içinde, Nazi zulmünden kurtardığı insanların minnet ve şükran dolu sözleri, onun için en büyük ödül olmuştur.

In this book, the story of how Selahattin Ülkümen, who was a Turkish consul in Rhodes during the Second World War, fought against injustices is told. Having been posthumously declared Righteous Among the Nations by the Israeli State in recognition of the fact that he saved Turkish Jews from the hands of the Nazis, S. Ülkümen in his book tries to tell us that “Being a good human requires not many but just one condition, which is to behave toward others in the way you would want others to behave toward you.” Words full of gratitude and blessing by the people who he scrupulously saved from Nazis’ cruelty were the greatest award for Ülkümen. “…At the beginning of the year 1943, Rhodes was beleaguered from the air and sea, and its shores were mined, so any means of access to the island was very scarce. On those days, together with his wife, a young Turkish diplomat appointed as a consul of Rhodes arrived at the island of Rhodes after a hard journey on a fisherman’s boat from Marmaris that took 8 hours in mined waters which normally used to take 3 hours only. The name of this young consul was Selahattin Ülkümen. The Nazi general did not want to lose not even one of the captive Jews. Selahattin Ülkümen, however, achieved to save 42 Jews from going to “Auschwitz hell” and from the jaw of death by the “Zyklon gas” thanks to his determinateness, dauntless efforts and declamation…”

Ürün Özellikleri

Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :