English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Dünya Edebiyatından Öyküler II
Dünya Edebiyatından Öyküler II
Dünya Edebiyatından Öyküler II
Yazar :
Ürün Fiyatı :
182,00 TL Kdv Dahil
%10 İndirimli! :
163,80   (Kdv Dahil)
İster işaretleşerek diyelim, ister yazı-çiziyle ya da konuşarak, insan, dünya üzerinde var olduğundan beri durmadan birbirine bir şeyler anlatıp duruyor. Kimi zaman kendi başına gelen bir şeyi heyecanla betimleyerek, kimi zamansa tanık olduğunu çevresine öyküleyerek. Üstelik anlaşılan o ki, türünü sürdürdükçe bu etkinliğini sürdürecek de… İşte elinizdeki Dünya Öyküleri de tam bu noktada, insanlığın bu en temel etkinliklerinden birine elden geldiğince tanıklık etmek için yola koyuluyor. Başlangıç çizgisiyse hiç kuşkusuz, Giovanni Boccaccio’nun 1349–1353 yılları arasında kaleme aldığı ve 10 kişilik bir topluluğun 10 günlük gezilerindeki konaklamalar sırasında, birbirleriyle paylaştığı 100 anlatımlık öykü maratonu Dekameron. (Bitiş’iyse, şimdilik kitabın sonundaki bitiş. İleride önceden olduğu gibi başkaca karşılaşmaları da olursa okurla, 100 kontenjanını bozmamak kaydıyla, ne gibi değişiklikler geçirebileceği görülebilecektir.) Öte yandan unutmayalım ki, her derleme daha çok yaşadığı zamanların ürünüdür. Dolayısıyla Antoloji, 14. yüzyılın ortalarına dek uzansa da, ağırlığı doğallıkla 20. yüzyıl yazarlarındadır… Türler konusunda ise Antoloji, biraz da etiketlemeci bir mantığın yersizliğiyle “ana akım”ın dışında tanımlanan “polisiye”, “bilimkurgu” ve “mizah”tan azımsanmayacak sayıda örnek içermektedir. Öykülerin uzunluklarıysa sayfa sınırı kadar romanla öykünün arasında bir “3. tür” oluşturan “uzun öykü” ya da “novella”larla sınırlandırılmıştır. Antoloji’nin diller bileşiminiyse birden fazla etken belirlemektedir: Yayınlandığı dil ve ülkedeki çeviri etkinliğinin birleşimi, dünya öykü yazınındaki yaygın hatta baskın dil(ler), hazırlayanın ağırlıklı olarak izlediği edebiyatlar vs. Bu yüzden de elinizdeki Antoloji’de en fazla temsil edilen edebiyatlar İngilizce edebiyatlardır. Yine de çok temsilden az temsile, onu izleyen Almanca, Rusça, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca vs. edebiyatlarla 100 üyeli bir Dünya Öyküleri Meclisi oluşturulmaya çalışıldığı da asla unutulmamaktadır. Çevirilerse mümkün olduğunca birinci, olamıyorsa ikinci dilden –ama hep güvenilir– çevirmenlerindir. Zaten bir anlamda bir çevirmenler ve yayınevleri meclisi oluşturmak da değil midir hazırlanan her antoloji? (Dolayısıyla, İnkılâp çalışanları kadar onların da her birine bu derleme aracılığıyla teşekkür iletmek de bu Astroloji’nin görevidir.) Şimdi ise zaman, belki de artık gözlerimizi kapatıp rastgele bir sayfa açmanın zamanıdır. Her biri ayrı bir dünyaya açılan kapıların birinden girmenin ve 100 öykülük bir devr-i âleme çıkmanın zamanı…

Ürün Özellikleri

Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :