English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
6 -7 Eylül Olayları: Cumhuriyet Dönemi Azınlık Politikaları Bağlamında
6 -7 Eylül Olayları: Cumhuriyet Dönemi Azınlık Politikaları Bağlamında
6 -7 Eylül Olayları: Cumhuriyet Dönemi Azınlık Politikaları Bağlamında
Yazar :
Tükendi!
Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasının ardından, Küçük Asya’da etnik ve demografik açıdan homojen bir ulus – devlet kurulması, temel politika cumhuriyet dönemi boyunca çeşitli yöntemlerle uygulana gelmiştir. Gayrimüslim azınlıklar – Rumlar, Ermeniler, Yahudiler – ile örneğin Kürtler gibi, Türk olmayan grupların zorunlu asimilasyon politikaları her dönemde ağırlığını korumuştur. Teorik olarak, tüm vatandaşların yasalar önünde aynı hak ve ödevlere sahip olmasına karşın, gündelik hayatta, Türk etnisitesine mensup olmak, devletin kimlik politikasında belirleyici idi. Bu çalışma, 6 – 7 Eylül 1955’te İstanbul ve İzmir’in gayrimüslim sakinlerine yönelik saldırıların, Türk devletinin ulus – devlet inşa etme politikasıyla sıkı bir ilişki içersinde ele alınmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. Olaylar, dönemin demokrat parti hükümeti tarafından, devletin istihbarat servisi kullanılarak planlanmış; DP yerel teşkilatları ve başta “Kıbrıs Türktür Cemiyeti” olmak üzere öğrenci – gençlik dernekleri, sendikalar gibi devletçe yönlendirilen örgütlerce uygulanmıştır. İsbn: 9753331967 Sayfa Sayısı: 215

Ürün Özellikleri

Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :