English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Dün Bağdat
Dün Bağdat
Dün Bağdat
Yazar :
Tükendi!
1933'de Irak'ın Bağdat şehrinde doğan Prof. Sasson Somekh, 17 yaşına kadar bu kentte yaşadı. Bu kentin Arap şairlerinden, yazarlarından Arap dilinin en güzel şiirlerini, hikayelerini dinledi, okudu. İbraniceyi ise İsrail'de öğrendi. 1968 ile 2001 yılları arasında Tel Aviv Üniversitesi'nde Arap edebiyatı profesörlüğü yaptı. Bağdat, onun dğup büyüdüğü, hayatını belirleyen yönelimlerin temellerini attığı bir kent oldu. Bugün dünyanın kanayan bir yarasına dönen bu kentin dününe bakıp bugün yaşananları insanlık açısından haklı kılacak ne olabilir diye soruyor adeta bu kitabında. Çünkü o bu coğrafyanın kültürlerinin kardeşliğine ve eşitliğine inanan biri olarak kendi hayatının sorusuna en iyi yanıtı verdiğinin farkında. Elbettekki onun gibi düşünen bu coğrafyanın başka halklarından insanlar da var. Bunu bakın nasıl anlatıyor Somekh... Kuşkusuz biri, özellikle son nesilden biri çıkıp Yahudilerle Araplar arasındaki ilişkide yaşanan tatsız olaylara değinebilir. Bunun yerine en iyisi, büyük Mısırlı yazar Necip Mahfuz'un (1988'de Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanmış) !979'da bana yazdığı bir mektuptan alıntı yapmaktır: Halklarımız, zaman zaman yaşanmış ve geçmişte kalmış tartışma ve kavgalara rağmen eski çağlarda, ortaçağda ve modern çağda yıllarca sürmüş sıra dışı dostluğumuzu biliyorlar. Maalesef tartışma dönemlerini dostluk ve dayanışma dönemlerinden yüzlerce kez fala belgeledik. Bir gün aramızdaki dayanışma sayesinde bu bölgenin bilimin ışığıyla aydınlanan ve en yüce ilkelerle kutsanan bir yurt olacağını düşlüyorum." Dün Bağdat, farklı kültürden, ırktan insanların nasıl bir arada yaşayabildiklerini gösteriyor bizlere. Giderek birbirlerini nasıl var edebildikleri. Zaten bu birlikte yaşayabilme becerisi bu coğrafyanın en büyük özelliklerinden biri değil mi? O zaman bir kez daha soralım "neden bugün yüreğimizi böyle kanıtıyor Bağdat?" Onun dününe bakıp bu soruyu tekrar tekrar sormanız çok büyük bir önem taşıyor.

Ürün Özellikleri

Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :