English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Tarih Boyunca Akdeniz Uygarlıkları
Tarih Boyunca Akdeniz Uygarlıkları
Tarih Boyunca Akdeniz Uygarlıkları
Yazar :
Yayınevi :
Tükendi!
Akdeniz tarihi, parçalarının toplamından daha fazlasıdır. Akdeniz'i sınırlayan ülkelerin tarihini yazanlar vardır. Dünya Genelinde, Avrupa'da, Amerika'da, bizzat Akdeniz çevresinde ve gittikçe artan bir sayıyla Japonya'da çok sayıda büyük tarihçi bu kapsama girer. Ama bu kitap yüzyıllar içindeki İspanya, Kuzey Afrika, Güney Fransa,İtalya, Yunanistan, Türkiye, Levant ve Mısır tarihlerinin bir derlemesi olmanın ötesine geçmeyi amaçlıyor. Akdeniz'in karşı yakalarından birbirlerine bakan ülkelerin tarihlerini bir araya getiriyor ve bu deniz üzerinde birer köprü işlevini görmüş olan adaların rolüne belirli bir ağırlık veriyor. Antik çağın büyük uygarlıklarından birçoğu Akdeniz kıyıları çevresinde gelişmiştir: Mısır, Minos, Miken, Yunan, Etrüsk ve Roma uygarlıkları belirtilebilecek en bariz örneklerdir. Levanten kıyıları, bu kitaptaki sözlerin yazıldığ alfabeye temel oluşturan yazı sisteminin sahibi Fenike tacirlerinin yayıldığı yerden ibaret değildir. Kadim İsrailoğulları'yla birlikte ortaya çıkan ve Musevilik, Hıristiyanlık Ve İslam dinlerinin özünü oluşturan tek Tanrı'ya inancın odağı da burasıdır. Bu durum Akdeniz'in aynı zamanda dinler çatışmasının asıl merkezi olduğunu da hatırlatır bize. Hıristiyan ve İslam dinlerinin 7. yüzyıldan başlayarak tutuştuğu üstünlük kavgası, Akdeniz'in Müslüman kıyılarının Hıristiyan devletlerce ilhak edildiği ya da doğrudan nüfuz altına alındığı 19. yüzyıla kadar sürdü. Hatta bazı dinler çatışmasının 21. yüzyılda bile sona ermekten uzak olduğunu ileri sürebilir. Ancak, bu kitabın son bölümünde savunduğum gibi, günümüzün "küreselleşmiş Akdeniz'"i, önceki binyılın daha kapalı denizinden çok farklı bir karaktere bürünmeye başlamış bulunuyor...

Ürün Özellikleri

Türü İnceleme
Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :