English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Tevfik Fikret´in İzindeki İki Şair - Avram Naon ve İsak Ferrera
Tevfik Fikret´in İzindeki İki Şair - Avram Naon ve İsak Ferrera
Tevfik Fikret´in İzindeki İki Şair - Avram Naon ve İsak Ferrera
Yayınevi :
Tükendi!
Her büyük sanatkar gibi Tevfik Fikret de taklit edilmiş ve başka şairleri etkilemiştir. Musevi asıllı Osmanlı vatandaşları olan Avraam Naon ve İsak Ferera, Fikret'in Rübab-i Şikeste'sinden esinlenerek yazdıkları Kalb-i Şikeste, Ebri-i Bahar ve Aşina Sesler adlı Türkçe şiir kitaplarıyla Servet-i Fünun'un etki ve çekim alanına giren iki kişidir. Bu araştırmayla ortaya çıkan en önemli husus "ırk, din ve kültürü" farklı şairler arasında şiir ve edebiyat yoluyla bir duygu yakınlığının yakalanıp kurulabildiğinin tesbitidir. Musevi asıllı iki şair olan Naon ve Ferera'nın Türk şairi Tevfik Fikret'le geniş anlamda Servet- Fünuncularla aynı duyguları, hayat görüünü paylaşmaları, sosyal ve siyasal şartlardan kaynaklanmakla birlikte, bu etkileşimde en büyük hisse, onların içinde yetiştikleri Osmanlı-Türk kültür ikliminden etkilenmeleri, onu ortak kullanımlarıdır. Osmanlı-Türk toplumunda, farklı kökenden de gelse bütün vatandaşların sosyal ve kültürel yaşantıya katılabilmeleriiçin gerekli ortam mevcuttur. Avram Naon ve İsak Ferera, Türkiye Musevi şair ve yazarları arasında Türkçe eser vermede başı çeken ve bir edebi ekole bağlanabilecek olan ilk isimlerdir. Bu bağlamda onların eserlerini Türk dilinde yazılmış ulusal edebiyat ürünleri olarak almak doğrudur. Her iki şairin açtığı yolda, Türkçe eser kaleme alma faaliyetinde kendilerinden sonra Matild Akçe, Jozef Habib Gerez, Avram Ventura, Roni Margulies, Mario Levi ve Liz Behmoaras gibi birçok şair ve yazar yetişmiştir ve tekrar etmek gerekirse onların ilk örnekleri Avram Naon ve İsak Ferera'dır.

Ürün Özellikleri

Türü İnceleme
Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :