English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Maftirim Türk - Sefarad Sinagog İlahileri (4 CD + 1 DVD)
Maftirim Türk - Sefarad Sinagog İlahileri (4 CD + 1 DVD)
Maftirim Türk - Sefarad Sinagog İlahileri (4 CD + 1 DVD)
Yayınevi :
Ürün Fiyatı :
1.500,00 TL Kdv Dahil
%15 İndirimli! :
1.275,00   (Kdv Dahil)
Dünyanın kapsamlı tek Türk Maftirim koleksiyonu Osmanlı İmparatorluğu’nun Edirne şehrinde doğan ve Yahudi mistik müziğinin bir örneği olan Maftirim repertuarı, kulaktan kulağa ve ustadan çırağa öğretilerek sonraki kuşaklara aktarılmıştır. Ancak, bir dönem sayıları binlerle ifade edilen bu ilahilerin pek azı günümüze kadar ulaşabilmiştir.
Bu eseri 1987 yılında seslendiren son ustalar David Behar, Hazan İsak Maçoro ve Hazan David Sevi ile birlikte belki de bir gelenek sona ermiştir. Beş yıllık yoğun ve zorlu bir çalışmanın ürünü olan bu eser Türk Sefarad Dini Müziği’nin son demlerini belgeleme ve gelecek kuşaklara bu yolla aktarma çabasıdır. Dünyada bir ilki oluşturan bu koleksiyon Türk Sanat Müziği, Türk Sefarad Müziği, Yahudi Dini Müziği ve her türlü litürjik müzikle ilgilenenler için vazgeçemeyecekleri bir eser niteliği taşımaktadır.
4 CD ve 1 DVD’ye ait kitapta bulacaklarınız: Kudüs İbrani Üniversitesi’nden Prof. Edwin Seroussi’nin Maftirim tarihçesi hakkında yazdığı ayrıntılı giriş yazısı; Şair Rabbi Israel Najjara’dan (ca. 1550-1625) Isaac Eliyahu Navon’a (d. 1952) kadar uzanan ve Shirei Israel be-Eretz ha-Qedem (Istanbul 1925/6)’da yayınlanıp Maftirim grupları tarafından son kuşaklara kadar söylenen bir piyyutim repertuarı; Tel-Aviv Üniversitesi’nden Prof. Tova Be'eri tarafından araştırılıp düzenle nen İbranice tekstler; Prof. Isaac Jerusalmi (Hebrew Union College, Cincinnatti) tarafından yazılıp, sesli harfler eklenen İbranice tekstler, latin harflerle yazılan okunuşları ve Judeo-Espanyol ve İngilizce’ye yapılan tercümeleri; Karen Gerson Sarhon tarafından dijital ortama aktarılmış notalar ve Udî Mahmut Özbay tarafından yapılan nota tashihi, usûl ve metronom değerlerinin eklenmesi; Ünlü fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar tarafından çekilen Türkiye Sinagogları’nın muhteşem fotografları.
4 CD ve 1 DVD’nin yer aldığı kartelada bulacaklarınız: Son üç Maftirim ustası David Behar, merhum Hazan İsak Maçoro ve Hazan David Sevi’nin seslerinden onların hafızalarında kalan Maftirim repertuarını kapsayan 4 CD ve 1 DVD (toplam 6 saate yakın kayıt).

The Maftirim repertoire, born in Edirne, the ancient capital of the Ottoman Empire is an example of Jewish mystic music. This music came to our days by being orally transmitted from master to student. However, with this form of transmission the number of these liturgical songs that arrived to our days has dropped from the thousands to very few indeed. The last three masters of this music in Turkey, David Behar, Hazzan Isak Maçoro and Hazzan David Sevi, who recorded the present work are maybe the last remnants of this old tradition. The present collection which is the result of five years of intensive work is the struggle to document and transmit whatever we have left of this kind of Turkish Sephardic liturgical music to the next generations. This unique collection should be of tremendous interest to everyone interested in Turkish Classical Music, Turkish Sephardic Music, Jewish Liturgical Music and any other kind of liturgical music.
What will you find in the book that accompanies the album? A detailed introductory study on the Maftirim by Prof. Edwin Seroussi from the Hebrew University of Jerusalem; A repertoire of piyyutim by poets stretching from Rabbi Israel Najjara (ca. 1550-1625) to Isaac Eliyahu Navon (d. 1952) printed in the collection Shirei Israel be-Eretz ha-Qedem (Istanbul 1925/6) and performed by the Maftirim until the last generations; Square Hebrew text researched revised and formalized by Prof. Tova Be'eri from Tel Aviv University; Square Hebrew text typed of the piyyutim, vocalized and annotated by Prof. Isaac Jerusalmi (Hebrew Union College, Cincinnati) with romanized transliteration and Ladino, Turkish and English translations; Musical scores digitalized by Karen Gerson Sarhon and edited by Udî Mahmut Özbay, who also included the “usûls” and metronome values; Lavish pictures of the present-day synagogues of Turkey taken by the famous photographer Izzet Keribar. What will you find in the album? The recordings of the repertoire kept in the memory of three Maftirim masters of the last and present generation, David Behar, the late Hazzan Isak Maçoro and Hazzan David Sevi in 4 CDs (audio) and 1 DVD (visual). A total of nearly 6 hours of audio and visual recordings.

Ürün Özellikleri

Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :