English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Mekan Kimlik Yahudilik - Kuzguncuk Yahudi Cemaati Üstüne Bir Çalışma
Mekan Kimlik Yahudilik - Kuzguncuk Yahudi Cemaati Üstüne Bir Çalışma
Mekan Kimlik Yahudilik - Kuzguncuk Yahudi Cemaati Üstüne Bir Çalışma
Yazar :
Yayınevi :
Ürün Fiyatı :
86,00 TL Kdv Dahil
%10 İndirimli! :
77,40   (Kdv Dahil)
"Yahudilik-Mekân" ilişkisinden hareketle kaleme alınmış bu çalışmada bir diaspora topluluğunun yersiz-yurtsuzluğu üzerinden mekân temelli bir okuma yapılmaya çalışılmıştır. Yahudi toplumu için büyük önem arz eden kimlik mekânları yalnızca Kudüs ve -modern İsrail Devleti'nin kurulmasından sonra- Tel Aviv değildir. Tıpkı özlem duyulan Kudüs gibi, farklı coğrafyalarda, farklı mekânlarda yaşamış ve hâlihazırda yaşamakta olan böylesi bir topluluk için, ömürlerinin önemli bir kısmını geçirdikleri "Kutsal Topraklar" haricinde kalan yerleşkeler, özellikle İstanbul’da çok büyük bir öneme haizdir. Özellikle Osmanlı - Sefarad kültür alanı içinde kalan ve sıklıkla Kudüs'le özdeşleştirilerek "yaşanılabilir mekânlar" haline getirilen Selanik, İzmir ve İstanbul gibi kentler, önemli Yahudi kimlik mekânları olarak karşımıza çıkmaktadır. Mekânın Yahudi kimliğinin oluşumunda ve korunmasında ne kadar önemli olduğu "Bir sonraki yıl Kudüs'te..." temennisiyle biten Yom Kipur duasından ve "Seni Unutursam Ey Kudüs, sağ elim hünerini unutsun" şeklinde devam eden ünlü mezmurdan da anlaşılmaktadır. Her diaspora topluluğu gibi, "Bir mekâna ait olamamak" ile "o mekândan başka bir yerde yaşayamamak" duyguları arasında sıkışıp kalan Türk Yahudi topluluğu da bu duruma bir örnektir. Pogrom ve soykırım gibi büyük felaketleri yaşamayan bir topluluk olarak Türk Yahudileri, yaşadıkları mekâna belki de Avrupa'daki dindaşlarından daha fazla bağlı bir gruptur. Özellikle tarihsel bir Yahudi yerleşkesi olan İstanbul şehri bu incelemenin merkezinde yer almaktadır. İstanbul şehrindeki önemli Yahudi yerleşkelerinden Balat ve Hasköy'den ziyade, Yahudi kimlik mekânı olarak, onlardan daha az incelenmiş Kuzguncuk semti örneğinin kullanılmasının sebebi, popüler kültürde Kuzguncuk'un, tüm dinlerin saygı ve sevgi bağlarıyla bir arada yaşadığı, komşuluk ilişkilerinin mükemmel olduğu, bu dünyadan bir parça olmaktan ziyade, cennetten bir parça olarak görülmesidir. Tıpkı "süt ve bal diyarı" mitsel düşüncenin ürünü Kudüs gibi, Kuzguncuk da popüler kültür içinde mitleştirilmiş, bu mite azınlık temsilcilerinin sözcüleri de katkıda bulunarak, Kuzguncuk'u adeta Kudüs'e özdeş bir kimlik mekânı haline getirmişlerdir. (287 sf.)

Ürün Özellikleri

Türü İnceleme
Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :