English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
6-7 Eylül 1955 Olayları: Tanıklar – Hatıralar (Genişletilmiş Baskı)
6-7 Eylül 1955 Olayları: Tanıklar – Hatıralar (Genişletilmiş Baskı)
6-7 Eylül 1955 Olayları: Tanıklar – Hatıralar (Genişletilmiş Baskı)
Yazar :
Yayınevi :
Ürün Fiyatı :
85,00   (Kdv Dahil)

1955 yılının 6 ve 7 Eylül günleri, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en karanlık sayfalarından biridir.

Toplu bir imha ve yağma histerisine kapılmış kitleler, iki gün boyunca İstanbul ve İzmir'de Rumlara ait mağaza, kilise, gazete ve mezarlıkları tahrip etti ve yağmaladı. Bu trajik hadise çok sayıda incelemeye konu olmuşsa da olaylara tanık olmuş veya olayları bizzat yaşamış insanların hatıraları bugüne kadar derlenip bir araya getirilmemişti.

Bu çalışma; hatıratlar, sözlü tarih görüşmelerinin tutanakları, basın, internet gibi çok değişik kaynaklarda mevcut anıları ilk kez bir araya getirmekte. Bu hatıralar okunduğunda, 6-7 Eylül 1955 tarihinde yaşanan çılgınlık bir kere daha gözlerin önünde canlanmakta.

Kitapta yer alan bazı kişiler: Mimar Aydın Boysan, Gazeteci Metin Toker, TKP üyesi Sarkis Çerkezyan, İşadamı ve Avrupa Parlamentosu Almanya milletvekili Vural Öger, Prof. Dr. Bilge Umar, Cumhuriyet gazetesi yazarı Oktay Akbal, Başkomiser Osman Belge'nin Öyküsü, Sinema tarihçisi Giovannni Scognamillo, Büyükadalı Ahmet Tanrıverdi, Prof. Dr. Oktay Yenal, Posta gazetesi yazarı Mehmet Ali Birand, Tramvay sürücüsü Mehmet Çobanoğlu, Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas, Mühendis ve Kültür Tarihçisi Burhan Oğuz'un (1919-2009) Günlüğü, Prof. Dr. Toktamış Ateş, Prof. Baskın Oran, Polis memuru Süleyman Tanyel, Milli futbolcu Lefter Küçükandonyadis…

Ürün Özellikleri

Sayfa Sayısı 414
ISBN 978-605-4326-21-1
Dil Türkçe
Cilt Karton Kapak
Boyutlar 13,5 X 21 cm
Basım Yılı 2013
Türü Tarih - İnceleme
Baskı 8
Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :