English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Portraits From a Bygone Istanbul: Georg Mayer and Simon Brod
Portraits From a Bygone Istanbul: Georg Mayer and Simon Brod
Portraits From a Bygone Istanbul: Georg Mayer and Simon Brod
Yazar :
Yayınevi :
Ürün Fiyatı :
1.200,00   (Kdv Dahil)

Bu kitap çoktan mazide kalmış olan bir İstanbul'da yaşamış olan iki efsanevi Yahudi tüccarın hayatlarını anlatmakta. Her ikisi de Aşkenaz Musevisi olan Georg Mayer ve Simon Brod bugün ancak hatıra kitaplarında okuduğumuz bir İstanbul atmosferinde yaşadılar. Georg Mayer İstanbul'da büyük mağazacılık geleneğini başlatan birkaç müesseseden biriydi. Simon Brod ise Sultanhamam tekstil piyasasının önde gelen tüccarlarındandı. Brod aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye'den transit geçerek Filistin'e gitmek isteyen Yahudi mültecilerin yardımına koşan ve aynı mülteciler tarafından adı minnetle anılan efsanevi bir isimdi. Birçok yazılı ve sözlü kaynaktan istifade edilerek hazırlanan bu çalışma sayesinde çoktan tarihe gömülmüş sıra dışı iki insan gözlerimizin önünde canlanmakta.

This book recounts the tale of Georg Mayer and Simon Brod, two legendary Jewish businessmen who lived and worked in Istanbul in the first half of the twentieth century, in a world that has long since vanished in all but memory. Both men were Ashkenazi Jews operating within a largely Sephardic cultural sphere. Mayer was the founder of one of several pioneers in bringing the department store to Istanbul (and, by extension, to Turkey). For his part, Brod was one of the leading 'Sultanhamam' textile merchants, but apart from this he is remembered among the Jewish population as the person who, during the Second World War, devoted his own energies and resources to assisting Jewish refugees fleeing Nazi Europe for Palestine. By tracking down a great number of otherwise overlooked written and oral sources the author has succeeded not only in rescuing these men's stories from oblivion, but in the process has also brought to life for us both the central characters and the era in which they lived.

ABBREVIATIONS

FOREWORD

I- A FEW NOTES ON THE MAYER DEPARTMENT STORE AND ITS OWNER, GEORG MAYER

a)      Ready-to-Wear Clothing Stores in Constantinople at the Turn of the Century

b)      The Mayer Department Store in Vienna

c)      The Mayer Department Store in Constantinople

d)      Recollections of the Mayer Department Store

e)      The Difficulties of Being a Jew with an Austrian Passport

f)        The Difficulties of Being a Non Muslim in Turkey

g)      Recollections of Georg Mayer

Conclusion

ALBUM

SIMON BROD: THE "DEMON" OF ISTANBUL

a)      Memoirs of People Who Met Simon Brod

b)      Brod's modus operandi

c)      The Salvador Tragedy

d)      The Struma Tragedy

e)      The Mefkûre Tragedy

f)        The Fall of Simon Brod

g)      Simon Brod's Life After World War II

Conclusion

Documents

ALBUM

ADDENDUM

Bibliography 

Ürün Özellikleri

Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :