English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Anadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleri
Anadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleriAnadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleri
Anadolu Yahudileri - Ege´de Yahudi İzleri
Yazar :
Yayınevi :
Ürün Fiyatı :
300,00 TL Kdv Dahil
%20 İndirimli! :
240,00   (Kdv Dahil)

Tarihin derinliklerinden günümüze dek varlığını sürdürmüş olan, Türkiye’nin çok kültürlü omurgasının bir kemiğini de oluşturan Yahudiler için “500 yıldır konuğumuzdur” yakıştırması, ne derece doğrudur? 1492 yılında İspanya’dan Osmanlı’ya göç etmiş olan Sefarad Yahudileri Anadolu’ya ayak bastıklarında, nice dindaşlarının bu topraklarda iki bin yıllık bir süredir yaşadıklarını - onlar dahi - bilmiyordu!

Gerçek şudur ki, Yahudi kavimlerinin Filistin’den Anadolu topraklarına göçleri yaklaşık olarak İ.Ö. 6. yüzyıla kadar takip edilebilmektedir ve bu akım, özellikle Kudüs’ün Romalılar tarafınca yıkılmasının ardından artmıştır. Yahudiler, Doğu bölgelerinin yanı sıra Kapadokya ve özellikle Ege ve Batı Akdeniz kıyılarında uygarlık izleri bırakmıştır. Grek ve (bir Doğu Roma İmparatorluğu halkı olan) Romaniot Yahudileri Efes, Milet, Afrodisias ve Andriake gibi pek çok Antik kentte yönetime katkı sağlayarak, içe kapanmadan yerel halkla sürekli iletişim halinde yaşamışlardır. Bu birlikteliğin izleri, Prof. İlber Ortaylı’nın da altını çizdiği gibi Miletos tiyatrosu gezildiğinde, Yahudi sanatseverlere ayrılmış olan, kenarlarına isimleri kazınmış abonman yerlerinde dahi görülmektedir!.. Daha görkemli Antik ören yerleri ise İzmir’in batısında bulunan büyük Sardis Sinagoguyla, duvarlarına kazılmış Menora (yedi kollu kutsal şamdan) sembolleri bulunan Efes kentidir...

Batı Anadolu Yahudi geçmişine yıllardır mercek tutan, bu konularda uzmanlaşmış genç tarihçilerimizden Dr. Siren Bora, “Ege’de Yahudi İzleri” alt başlığını taşıyan son kitabında, Anadolu Yahudileri’nin bu 2600 yıllık serüveninin kökenlerine eğiliyor. “Kutsal Topraklarda Her Şey Nasıl Başladı?” sorusundan hareketle, “Ticaret, Anadolu’nun Kapılarını Açtı” saptamasıyla bu topraklara yöneliyor, “Sardis, Sefarad mı?” savını sorguluyor ve ardından Misya, Frigya, İyonya, Lidya, Karya ve Likya uygarlıklarının otuzu aşkın Antik kentinin bir çeşit Yahudi topografyasını çiziyor. Kitabın son dört bölümü, Dr. Bora’nın birçok değerli tarihi araştırma ve bulgularının sahası olan İzmir’e ayrılmış olup, günümüze kadar uzanmaktadır.

Prof. Ortaylı’nın aydınlatıcı önsözünü de içeren bu göz açıcı inceleme, öykü diline yakın bir yazım biçemi ile kaleme alınmış olduğundan, keyif alarak okunabiliyor ve şu gerçekleri ortaya döküyor: Grek ve Roma halklarıyla iç iç yaşarken, ekonomik ve sosyal bunalımlar, kültürel sorunlar, dahası ayaklanmalar ve savaşlar ile karşı karşıya kalmış bu etnik toplum, dinin birleştirici kuvvetiyle olsa gerek kimliğini zedeletmemiş, korumasını bilmiş ve böylece varlığını sürdürebilmiştir. Böylece Anadolu Yahudileri, bu toprakların bozulmadan kalan en eski toplulukları arasında yerini almaktadır! Onları bir arada tutan inançları da, Anadolu’da kesintisiz devam eden en eski din niteliğini kazanmıştır. Bu yüzden, 1492 yılında Anadolu’ya gelen Yahudiler 500 yıldır konuğumuzdur saptaması, iki bin yıllık önemli bir hata payı içermektedir. Böylesine yaygın bir yanılgı ise, Anadolu Yahudileri olgusunun tarihsel kökenlerini somut belgeler ışığında ortaya döken bu kitabın yazılmasının başlıca nedeniydi...

İÇİNDEKİLER

ÖNSÖZ - Prof. Dr. İlber Ortaylı

GİRİŞ - Dr. Siren Bora

I- Her Şey Nasıl Başladı?

II- Ticaret Anadolu’nun Kapılarını Açtı

III- Romalılar Anadolu’ya Geldikleri Zaman Anadolulu Yahudilerle Karşılaştı

IV- Sardis, Sefarad mı?

V- Ege’deki Yahudi İzlerini Takip Edelim

VI- Strobilos Ne Zaman Çıfıt Kalesi Oldu?

VIII- Paulus’un İkna Gezileri

IX- Smyrna’da Antik Bir Bulmaca: Hedone mi? Edone mi? Adonay mı?

X- İzmirli Yahudiler Türklerle Ne Zaman Karşılaştı?

XI- Bizans’tan Sonra Anadolu Yahudilerinin Kaderi Ne Olacaktı?

XII- İzmir Yahudilerinin Son İki Yüz Yılına Kuşbakışı - Kısa Bir Değerlendirme

SONUÇ

KAYNAKÇA

KRONOLOJİ

KİTAPTA GEÇEN ADLAR, YERLER ve DEYİMLER SÖZLÜĞÜ

DİZİN

Dr. Siren Bora, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsünü bitirdi. 1985-1988 yılları arasında Ege Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1990-92 yılları arasında Kudüs İbrani Üniversitesinde İbranice dersleri aldı ve Kudüs’te bulunan arşivlerde, kütüphanelerde bilimsel araştırmalar yaptı. 1993 yılında ‘20. Yüzyılın Başında İzmir’de Yahudiler (1908-1923)’ başlıklı doktora tezi ile Tarih Doktoru olmaya hak kazandı.

Ürün Özellikleri

Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :