English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
En Hüzünlü Eylül
En Hüzünlü EylülEn Hüzünlü Eylül
En Hüzünlü Eylül
Yazar :
Yayınevi :
Tükendi!

Biyografik romanlarıyla olduğu gibi çok okunan dönem romanlarıyla da okuyucuların beğenisini kazanan Balcıgil, En Hüzünlü Eylül’de roman severleri bu kez 1950’li yılların İstanbul’una götürüyor.

Kadim kentin, bekâretini henüz koruduğu yıllar… Betonlaşmaya ve lastik tekerleğe ağırlık verilme hamlelerinin çiçeği burnunda… Aşkların derin, dostlukların yürekten yaşandığı dönem… Öte yandan, kirlenmeye dair işaretler de kapıda…

***

En Hüzünlü Eylül’de, Büyükada’da yaşayan bir Rum ve bir Türk ailenin hayatlarından kesitler okurken, şehrin gündelik hayatına dair ipuçlarını yakalayacak, dönemin ruhunu ilmek ilmek dokuyacaksınız.

İkinci Dünya Savaşı’nın yoksulluk ve yoksunlukları geride kalmaya başlarken, ufukta başka büyük problemler görünmeye başlayacaktır…

Kentin destansı tarihinde, 6/7 Eylül 1955’te yaşanacak büyük yıkım kuşkusuz çok özel bir yer tutacaktır.

Acısı hep sürecek bu büyük altüst oluş, toplumsal olduğu kadar bireysel anlamda da derin kırılmalara yol açacaktır.

***

En Hüzünlü Eylül’de genelde Türkiye’nin ve İstanbul’un tarihiyle halleşirken, özelde Suzan ve Yorgo’nun büyük aşkına yelken açacaksınız.

Suzan ve “sevgili papazı”nın Büyükada’nın eşsiz dekorunda filiz veren büyük aşkıyla çıkacağınız soluksuz ve dipsiz yolculuğun sizi nereye götüreceğini bilseniz de onlarla birlikte yürümekten kendinizi alamayacaksınız.

Dönem romanlarının olmazsa olmazları… Ne yer-içerlerdi, nasıl giyinirlerdi, hangi müzikleri dinlerlerdi, ne tür filmleri izlerlerdi, gözde eğlence mekânları nerelerdeydi ve ötesi…

Balcıgil, Ters Kanatlı Şahin, Putlar Yıkılırken gibi dönem romanlarında kullandığı sevilen anlatım tarzını En Hüzünlü Eylül’de de yakalıyor.

***

Osman Balcıgil’in akıcı, kıvrak kalemine tarihsel arka plan bilgisi ve üzerine çalışmayı seçtiği dönemi anlama çabasının eşlik ettiğini artık hepimiz biliyoruz. Yazar öteki kitaplarında olduğunda olduğu gibi En Hüzünlü Eylül’de de bu tarzından ödün vermiyor.

Bir başka şekilde söylenecek olursa, yaşıyormuş gibi okuyacağınız En Hüzünlü Eylül’ü bitirdiğinizde, anlaşılması son derece zor bir dönemle ilgili olarak doyasıya bilgilendiğinizi hissedeceksiniz.

 

Osman Balcıgil:

1955’te İstanbul’da doğdu. Ekonomi eğitimi gördü. Ulusal dergi, gazete ve televizyonların haber bölümlerinde muhabir, editör, yönetici olarak otuz yıla yakın çalıştı. Pek çok ödül aldı. Latin Amerika’da yaptığı çalışmayla, 1988 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın Gazetecisi” seçildi. Sürekli Basın Kartı sahibi.

Ürün Özellikleri

Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :