English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Bir Sefarad Bilgesi Halil Bezmen
Bir Sefarad Bilgesi Halil BezmenBir Sefarad Bilgesi Halil Bezmen
Bir Sefarad Bilgesi Halil Bezmen
Yazar :
Yayınevi :
ISBN :
Ürün Fiyatı :
100,00 TL Kdv Dahil
%10 İndirimli! :
90,00   (Kdv Dahil)

“Paramparça olmuş ve kamuoyunda düşebileceğim en alt noktaya inmiştim.
Kâğıt üzerinde mürekkeple değil, derime kazıyarak yazıyorlardı sanki.” Halil Bezmen

Son 30 yıldır, neredeyse tek stil sanayimizin sesi hiç çıkmıyor. Türk tekstilcileri piyasaların artık tek hâkimi değil. Sektör adeta derin bir uykuda. Her yeri Çin, Tayvan ve Hindistan’ın kalitesiz ve ucuz tekstil ürünleri sarmış durumda. Tıpkı Marmara Denizi’nin her yerine yayılarak denizi öldürmeye başlayan müsilaj gibi… Bu kaçınılmaz bir durumdu. Çünkü gerek hükümetlerin yanlış ekonomi politikaları, gerek ferasetsiz bankaların açgözlü ve bencil saldırıları, gerekse vergi ayarının topuzunu kaçıran devletin koruma ve yaşatma felsefesinden uzak durması ve medyanın tetikçi yaklaşımı; başta sektörün lokomotifleri arasında olan Mensucat Santral olmak üzere, pek çok tekstil sanayicisinin canına okudu. Ama bunların en büyüğü, sektörün lokomotifi olan Mensucat Santral idi. Bu etkenler, Halil Bezmen gibi, kendi başına, hiçbir muktedire yaltaklanmadan ve bağlanmadan ayakta durmaya çalışan, idealist ve devrimci sanayicileri imha etti.

Türk Tekstil Sanayii’nin Dünya’ya nam olan gücü, kudreti, şöhreti geri plana düştü. Sektördeki en büyük duayen sanayici ailelerden Bezmenler artık sahnede yok. Halil Bezmen oyun dışına itilerek, güvenlikçilerin tabiriyle; etkisizleştirildi. Mensucat Santral’a çökmenin ve Halil Bezmen’i imha etme sürecinin tamamlanmasının üzerinden yaklaşık 20 yıl geçti. Sektörün, şimdi üzerine adeta ölü toprağı serpilmiş olmasının birçok etkeni, sebebi var ama abartmadan söylüyorum ki, asıl sebebi budur. Yıllardır sektörde yenilik yok, atılım yok, devrim yok, vizyon yok, rekabet yok, risk alarak ileriye atılmaya heves yok. Çünkü sahada artık Halil Bezmen adlı devrimci ve yenilikçi sanayici yok.

Halil Bezmen’i hep birlikte öldürdük.

Mensucat Santral’ın bankalar, alacaklılar, rakipler ve tetikçi medya tarafından paramparça edilerek elinden alınmasını ve gaddarca, insafsızca tarumar edilmesini hep birlikte seyrettik. Uzun yıllara yayılarak Halil Bezmen’e yapılanlar aslında, Cumhuriyet tarihimizin en büyük, en planlı, en sinsi ve en kapsamlı çökme operasyonuydu.

Ürün Özellikleri

Sayfa Sayısı 518 sf.
ISBN 9786051911991
Dil Türkçe
Cilt Karton Kapak
Boyutlar 13,5 X 21 cm.
Basım Yılı 2021
Türü Biyografi
Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :