English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Cumhuriyetin İlanından Sonra Edirne’de Yahudi Varlığı ve Kültürü
Cumhuriyetin İlanından Sonra Edirne’de Yahudi Varlığı ve KültürüCumhuriyetin İlanından Sonra Edirne’de Yahudi Varlığı ve Kültürü
Cumhuriyetin İlanından Sonra Edirne’de Yahudi Varlığı ve Kültürü
Yazar :
ISBN :
Ürün Fiyatı :
110,00 TL Kdv Dahil
%10 İndirimli! :
99,00   (Kdv Dahil)

Bugün, Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan yol üzerinde stratejik öneme sahip olan, Osmanlı Devleti’ne de 88 yıl başkentlik yapmış olan Edirne, oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olmuştur. Bu kozmopolit yapı bugün kent kimliğinin oluşumunda önemli bir paya sahiptir.
Edirne’nin kozmopolit yapısı içinde bulunan etnik gruplar olarak Türkler, Rumlar, Bulgarlar, Yahudiler ve Ermenileri saymak mümkündür. Bunda kentin Osmanlı dönemindeki stratejik önemi ve idari bir kent olmayı sürdürmesi etkendir. İnceleme konumuz olan Edirne Yahudileri, kentin hatırı sayılır bir azınlık grubu olmuştur.

Edirne, Osmanlı Devleti tarafından fethedildiğinde kentte az sayıda Yahudi’nin varlığı bilinmekteydi. Ortaçağ Avrupası’nda Yahudilere yönelik baskı, zulüm, zorla din değiştirme ve göç ettirme faaliyetlerinin neticesinde pek çok Yahudi yönünü doğuya ve Osmanlı topraklarına doğru çevirmiş, Edirne, Selanik, İstanbul, İzmir gibi şehirlere göç etmişlerdir. Bu şehirlere yerleşen Yahudiler, hem dil bilmelerinden hem de daha önce yaşamış oldukları bölgelerde de genelde ticaret ile de ilgilendikleri için ticari bağları kuvvetliydi, bu sayede de Osmanlı’da ticarette önemli rol oynamışlardır.

Ürün Özellikleri

Sayfa Sayısı 202 sf.
ISBN 9786257431194
Dil Türkçe
Cilt Sert Kapak
Boyutlar 16 X 24 cm
Basım Yılı Ağustos 2021
Türü Tarih sosyooji
Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :