English
Merhaba, üye girişi için tıklayınız
Maymunlar Patatesler ve Berlin Opera Binası
Maymunlar Patatesler ve Berlin Opera BinasıMaymunlar Patatesler ve Berlin Opera Binası
Maymunlar Patatesler ve Berlin Opera Binası
Yazar :
Yayınevi :
Ürün Fiyatı :
200,00 TL Kdv Dahil
%20 İndirimli! :
160,00   (Kdv Dahil)

Bir yazar düşünün ki, 100 tarihî öyküyü seçip araştırarak ak üstüne kara yazıya döktüklerini derlediği kitabının önsözüne de bir tarihî olayı hikâye ederek başlamış olsun.

Dahası, bu önsözünde tarih yapanların gerçeğiyle tarih yazanların, gerçeği eğip bükmeleri arasındaki yaman çelişkiyi birazcık da dervişane bir üslupla gözler önüne seriyor olsun.

Moris Levi kitabına aldığı bu öykülerinde; kimi zaman aylarca süren bir savaşın sadece birkaç saate sığabilen bir bölümüne spot ışıkları tutuyor, kimi zaman upuzun bir bilimsel ya da siyasal yaşamın birkaç dakikalık bir bölümünü mercek altına alıyor, kimi zaman bir keşfin, bir icadın arka planındaki zorunluluğu ya da rastlantıyı cımbızlıyor, kimi zaman da taşı gediğine koyan diyaloglarla okurun beyninde tsunamiler üretiyor. Bütün bunları yaparken de o kupkuru tarihî olayları ele aldığında öylesine imbikleyip damıtıyor ki, yazıya döktüğünde öyküler saflaşmıyor, aksine yeni bir tat, yeni bir renk, yeni bir tını, yeni bir koku kazanıyor ve böylece tanıdık kişiler, bildik olaylar adeta yepyeni kimliklerle karşımıza çıkar oluyor.

Dahası konu tarih olduğunda “olmuşun değiştirilemezliği ile olmamışın bilinemezliği” temel kuralı bir anda sanki gözlerden silikleşir gibi oluyor ve okur; öykü şöyle veya böyle bir başka şekilde sonuçlansaydı biz bugün tarihi nasıl anımsardık düşüncesinin labirentleri arasında dolaşmaya başlıyor.

Kitabın sonuna gelindiğinde okunması kolay bir tertiple adeta bir saç örgüsü gibi dizilen birbirinden bağımsız öyküler bu sefer somutlaşan bir biçimde bütünlüğe ulaşıyor ve kendilerini okurun hayal hanesinde mayalanmaya bırakıyor.
Yusuf Altıntaş

Moris LEVİ: 1956 İstanbul doğumlu olan Moris Levi, İngiliz Lisesi (English High School) ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra çeşitli sanayi şirketlerinde yöneticilik yaptı; günümüzde de konusunda danışmanlık vermektedir.
Bir dönem Şalom Gazetesi idari yöneticiliği, bir dönem de 500. Yıl Vakfı Başkanlığı görevini üstlenen Levi, halen Türk Yahudi Toplumu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır.
İlgi alanı Tarih ve Edebiyat olan ve Öykü ve Deneme yazan Moris Levi’nin bundan evvel yayınlanmış “Ne Çeker Bu Fakir Dünya”, “Yetmiş Duvaklı Gelin” isimli iki öykü kitabı vardır.
Evli ve iki çocuk babasıdır.

Ürün Özellikleri

Sayfa Sayısı 448 sf.
ISBN 978-605-2061-46-6
Dil Türkçe
Cilt Karton Kapak
Boyutlar 13,5 X 19,5 cm.
Basım Yılı Kasım 2022
Ağırlık 375 gr.
Türü Öykü Denemeler
Türkiye dışından vereceğiniz siparişler için lütfen kitabevi@salom.com.tr adresine, satın almak istediğiniz ürün(lerin) bilgisini, teslimat adresinizi ve iletişim bilgilerinizi bildiriniz.
Ayrıca +90 212 231 9282 no'lu telefondan da bize ulaşabilirsiniz.

For international orders; please contact kitabevi@salom.com.tr with the information of the products you want to buy, the delivery address and your contact information or alternatively, call +90 212 231 9282.

Para pedidos desde fuera de Turquía; póngase en contacto con kitabevi@salom.com.tr con la información de los productos que desean comprar, su dirección de entrega y datos de contacto o, llame al +90 212 231 9282.

Ürün Yorumları

Bu ürün ile ilgili henüz bir yorum yapılmamıştır.

Yorumunuzu bizlerle paylaşın

Adınız Soyadınız :
E-Posta Adresiniz :
İkon Seçimi :
Ürün Puanı :
Yorumunuz :